آموزش هیدروپونیک کردن گیاهان آپارتمانی

آموزش هیدروپونیک

وسایل مورد نیاز برای آموزش هیدروپونیک

آموزش هیدروپونیک

 1. گلدان مخصوص کشت هیدروپونیک
 2. لیکای سایز متوسط
 3. قارچکش سیستمیک + تماسی
 4. کود مخصوص هیدروپونیک گیاهان آپارتمانی

گیاهانی که می‌توانید در کشت هیدروپونیک استفاده کنید:

آنتوریوم، سانسوریا، زامیفولیا، پتوس، شفلرا، برگ بیدی، مانسترا، آناناس و..

روش انجام هیدروپونیک گیاهان آپارتمانی

1. کاشت گیاه

آموزش هیدروپونیک – ریشه گیاه را از خاک بصورت قالبی خارج کرده و در ظرف آب قرار دهید. بتدریج توسط آب ریشه ها را بشویید طوری که باعث صدمه زدن به آن نشود. ریشه های پوسیده را جدا کرده و جهت ضدعفونی ریشه، آن را در قارچکش کاربندازیم قرار دهید.

سایز مناسب گلدان مخصوص هیدروپونیک را انتخاب کرده و نصف گلدان را لیکا بریزید سپس ریشه را در گلدان قرار دهید و مابقی گلدان را از لیکا پر کنید.

نکته: سایز لیکا بستگی به سایز گلدان و ریشه گیاهتان دارد. به عنوان مثال برای گلدان 14 لیکای متوسط مناسب تر است.

2. کوددهی

در 2 ماه اول، از کود رویشی (لیبل سبز) به میزان 10 میلی ‌لیتر از هر بطری را در 1 لیتر ریخته و در مخزن گلدان بریزید. این کود سبب افزایش رشد ریشه و شاخ و برگ گیاه شما می‌شود. هر دو هفته باید این محلول تعویض شود. با استفاده از ظرف مدرج اقدام به اندازه گیری محلول کود نمائید.

نکته مهم: هر سی سی یک میلی‌گرم

در 2 ماه دوم، محلول قبلی را عوض کرده و از کود زایشی (لیبل آبی) به میزان 10 میلی لیتر از هر بطری در 1 لیتر استفاده کنید. کود زایشی حاوی عناصری است که سبب افزایش ضخامت برگهای گیاه شما، مقاومت به تنش های محیطی و افزایش گلدهی می‌شود.

در 2 ماه سوم، گیاهتان را با کود کریستا (لیبل سفید) به میزان 2 میلی گرم در هر لیتر آبیاری کنید. این کود حاوی باکتری های مفیدی هست که جذب ریشه و کارایی آن را افزایش می‌دهد و به تبع آن رشد گیاهتان بیشتر می‌شود.

هفته ای یکبار گلدان خود را آبشویی کنید و به این صورت که گلدان با آب زیاد آبیاری شود و اضافی آب از گلدان خارج شود. این کار باعث می‌شود عناصر انباشته شده در اطراف ریشه از گلدان خارج گردد و مانع از مسمومیت ریشه شود.

4 دیدگاه برای “آموزش هیدروپونیک کردن گیاهان آپارتمانی

 1. user-5964183656 گفته:

  سلام
  من کتاب و ویدئوی آموزشی جادوی هیدروپونیک تهیه کردم و خیلی علاقه دارم که گل هامو هیدروپونیک کنم
  توضیحات فیلم تقریبا کامل بود. اما در مورد قلمه زدن صحبت نکردید. اول باید گیاهو در جای دیگه قلمه بزنیم بعد تو گلدان بکاریم یا مستقیم قابلیت کشت داره؟

  • محمد فروتن گفته:

   سلام. ممنون. از هیدروپونیک برای گیاهان ریشه دار استفاده میشه. برای قلمه قابل استفاده نیست. چون گلدان های برای گیاهان بزرگ طراحی شدن و نه قلمه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه