7 نکته که قبل از ساخت گلخانه خانگی باید بدانید

چگونه گلخانه خانگی بسازیم

داشتن گلخانه خانگی از آرزوهای افراد علاقمند به گل و گیاه است. ما علاقمندان به گیاهان آپارتمانی دوست داریم فضایی پر از گل و گیاه برای خودمان بسازیم و از داشتن این فضا لذت ببریم. برخی ها از جمله خود من عاشق جمع آوری ارقام مختلف از یک گیاه هستند. مثلاً یک زمانی عاشق جمع آوری ارقام بنفشه آفریقایی بودم. بعدها به هویا علاقمند شدم و الان هم پیگیر ارقام مختلف سینگونیوم هستم.

 

نکات مهم در ساخت گلخانه خانگی

افراد زیادی در مورد گلخانه خانگی از من سوال می‌پرسند برای همین تصمیم گرفتم در اینجا 7 نکته مهم که قبل از ساخت گلخانه خانگی باید بدانید را برایتان توضیح دهم. دقت کنید تمامی این موارد حسب تجربه در طی چندین سال آموزش در مورد گلخانه خانگی به دست آمده و توجه به آنها لازم و ضروری است.

 

1. ورود به گلخانه داری ساده اما خروج از آن سخت است!

همه می‌توانند یک گلخانه خانگی بسازند اما همه نمی‌توانند گلخانه خانگی خود را جمع آوری کرده و تعطیل کنند! یک گلخانه که پر از گل باشد را نمی‌توان به سرعت جمع آوری کرد. هیچ وقت دلتان نمی‌آید گیاهان را دور بریزید و یا با قیمت خیلی پایین به فروش برسانید. حتی اگر یک حراج عجیب هم راه بیندازید تا آخرین گلدان گل هایتان را نمی‌توانید بفروشید. معمولاً هم کسی پیدا نمی‌شود که تمام گیاهان را یکجا از شما خریداری کند. قبل از ورود به گلخانه داشتن حتماً به این موضوع فکر کنید و اگر مصمم هستید شروع کنید.

 

2. مسافرت رفتن تعطیل و یا به شدت کم خواهد شد!

هر روز باید به گلخانه سرکشی کرد برای همین نمی‌توانید مسارفت طولانی بروید مگر اینکه یک شخصی برای سرکشی روزانه به گلخانه داشته باشید. دقت کنید هر کسی نمی‌تواند گلخانه را مدیریت کند. ما هر زمان کارگر جدیدی که قبلا در گلخانه دیگری مشغول بوده برای مدیریت گلخانه استخدام کردیم چندین اشتباه در مدیریت گلخانه از او سر می‌زد. حالا حساب کنید کسی که با گلخانه آشنایی ندارد چه خواهد کرد! باز و بسته کردن دریچه گلخانه، آبیاری، خاموش و روشن کردن بخاری یا کولر، باد و طوفان و… همگی از مواردی هستند که لازم است هر روز و حتی روزانه چندین مرتبه به گلخانه سرکشی کنید.

 

3. به جیب خود نگاه کنید!

ساخت یک گلخانه 12 متری در حال حاضر چیزی بین 20 تا 40 میلیون تومان (بسته به تجهیزات و…) هزینه دارد. البته این تمام موارد نیست. یادم می‌آید اوایل کار با دو شریک خود یک گلخانه 50 متری اجاره کردیم و وقتی تمام سرمایه خود را گیاه خریدیم و در گلخانه ریختیم 2 متر هم از گلخانه پر نشد! هزینه ساخت گلخانه از سرمایه لازم برای شروع کار کاملاً متفاوت است. البته اگر قصد شما از ساخت گلخانه خانگی نگهداری گیاهان خود در آن است بحث متفاوت خواهد بود. اما به هر حال هزینه لازم برای ساخت گلخانه را فراموش نکنید.

 

4. هر چیزی یک اصولی دارد، اما ساخت گلخانه دریایی نکته دارد!

متاسفانه خیلی از افراد این تصور را دارند که اگر یک فضای شیشه ای محصور شده بسازند دیگر تمام است! اما چنین نیست. باید با اصول و قواعد ساخت چهارچوب، نحوه نصب پوشش، طول و عرض طبقات داخلی، نحوه استحکام گلخانه، سرمایش و گرمایش، دریچه ها، کنترل رطوبت و صد ها نکته دیگر آشنا باشید. حتماً قبل از ساخت با یک متخصص گلخانه مشورت کنید. البته گلخانه های کوچک مقیاس با گلخانه های بزرگ تفاوت هایی دارند و بهتر است با شخصی که در زمینه گلخانه خانگی فعالیت داشته مشورت کنید.

 

5. در هر فضایی گلخانه نسازید!

یکی از دانشجویان ما گلخانه خانگی خود را در یک شهری دور از محل زندگی خود ساخت. دلیلش هم این بود که یکی از اقوام را دارد که روزانه به گلخانه سرکشی خواهد کرد. متاسفانه کمتر از یکسال به دلیل بحث هایی که پیش آمد مجبور شد گلخانه را جمع آوری کرده و سازه آن را به ضایعاتی بفروشد! این تجربه بزرگی برای من شد و حتی یکبار دیگر که یکی دیگر از دانشجویان قصد ساخت گلخانه در باغ شخصی خارج از شهر را داشت تمام قد مانع آن شدم. زیرا رفت و آمد روزانه به خارج از شهر برای یک گلخانه کوچک به هیچ عنوان توجیهی ندارد.

7 نکته قبل از ساخت گلخانه خانگی
آموزش ساخت گلخانه خانگی

 

6. آب و برق و گاز صد در صد لازم است!

استفاده از آب شهری برای گلخانه خانگی لازم است. زیرا ممکن است آب غیر شهری املاح بالایی داشته باشد و به گیاهان آپارتمانی صدمه وارد کند. بدون داشتن برق هم نمی‌توانید کنترل دما را بصورت خودکار در روزهای گرم و یا شب های سرد انجام دهید. نبود گاز هم امکان گرمایش گلخانه را سلب نمی‌کند زیرا گازوئیل اصلاً گزینه مناسبی برای گرمایش نیست. همین حالا فکر ساخت گلخانه در زمین روستا و یا خارج از شهر را اگر دارید دور بیندازید.

 

7. هدفتان را از قبل مشخص کنید

اگر قصدتان داشتن یک فضای برای نگهداری گیاهان آپارتمانی باشد می‌توانید با هزینه کمتری فضای مناسبی فراهم کنید اما اگر حتی قصد دارید بعدها وارد بحث درآمدزایی بشوید از همان اول باید کاملاً اصولی پیش بروید در غیر اینصورت متحمل هزینه های بسیاری خواهید شد که ادامه کار را ممکن است سخت کند. برای مثال اگر سازه را اصولی نسازید مانند یکی از دانشجویان که با میلگرد اقدام به ساخت گلخانه کرده بود به شدت پشیمان شده و مجدد باید برای ساخت گلخانه هزینه کنید!

برای شروع کار در این زمینه می‌توانید با بنده محمد فروتن مشورت کنید. هزینه مشورت در این مورد نیز برای مشاوره نیم ساعته 300 هزار تومان است. برای هماهنگی جهت مشاوره در تلگرام به آی دی @sabzvare89 پیام داده و منتظر دریافت پاسخ بمانید.