مزایای هیدروپونیک کردن گیاهان آپارتمانی

هیدروپونیک گل و گیاه

به عبارت ساده، هیدروپونیک  روشی است که در آن گل و گیاه فقط با استفاده از آب و مواد مغذی در حال رشد هستند. کلمه هیدروپونیک از ریشه «هیدرو» به معنی آب و «پونوس» به معنای کار گرفته شده است و در کل به معنی کار با آب است. چند سالی هست که هیدروپونیک کردن گیاهان آپارتمانی و گل و گیاه مورد توجه قرار گرفته است.

شاید جالب باشد بدانید که روش کاشت هیدروپونیک اولین بار در باغ های معلق بابل و باغ های شناور در چین وجود داشته است. اما اولین هیدروپونیک مدرن توسط شخصی به نام ویلیام فردریک گریک در سال 1882 انجام شد. او زمانی که در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی کار می کرد، شروع به ترویج این ایده کرد که گیاهان را می توان در محلول مواد مغذی و آب به جای خاک پرورش داد.

 

مزایای هیدروپونیک کردن گل و گیاه

  • صرفه جویی در مصرف آب

در حالت عادی ما گیاهان را در خاک میکاریم و با آبیاری بخشی زیادی از آب هدر می‌رود. در هیدروپونیک میزان تبخیر کم بوده و آب اضافه ای از زیر گلدانی خارج نمی‌شود.

  • راحتی در مسافرت

با هیدروپونیک کردن گل و گیاه دیگر لازم نیست نگران این باشید وقتی به مسافرت می‌روید چه کسی به گیاهان تان آب بدهد! زیرا همیشه در گلدان آب کافی وجود دارد و گیاه مواد غذایی را از آب دریافت خواهد کرد.

  • رشد بسیار عالی

در هیدروپونیک، همیشه محلول آب دارای مواد غذایی مشخص است. در این روش کودهای مخصوص هیدروپونیک با آب مخلوط شده و دائماً در دسترس گیاهان هستند. بنابراین گیاه با کمبود عناصر غذایی مواجه نخواهد شد و رشد قابل قبولی خواهد داشت.

  • کنترل آفات و بیماری ها

عمده ترین دلیل بوجود آمدن آفات و بیماری ها وجود خاک نامناسب است. با حذف خاک خیلی از این مشکلات رفع خواهد شد. ضمناً دیگر لازم نیست نگران تعویض خاک گلدان و یا خرید خاک، با قیمت بالا باشید.

 

معایب هیدروپونیک کردن گیاهان آپارتمانی

  • بالا بودن هزینه اولیه

شاید یک مقدار تهیه گلدان های هیدروپونیک در ابتدا هزینه بر باشند ولی در بلند مدت هزینه های جانبی و کنترل آفات و بیماری تا حد زیادی این هزینه ها را کاهش خواهد داد.

  • تاثیر گذاری سریع دما بر گل و گیاه

خاک تا حد زیادی در برابر نوسانات دمایی از ریشه محافظت می‌کند اما در هیدروپونیک اگر دمای محیط کم و زیاد شود به سرعت ریشه در تنش قرار می‌گیرد. البته این مورد در منازل خیلی کم اتفاق می‌افتد زیرا بازه دمای منازل بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد است. بنابراین از این روش نمی‌توان برای گیاهان بیرون از منزل استفاده کرد.

1 دیدگاه برای “مزایای هیدروپونیک کردن گیاهان آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

تلفن همراه