آیا شستن پرلیت ضروری است؟

یکی از مواردی که اکثر افراد درباره آن صحبت می‌کنند شستن پرلیت قبل از استفاده است. خود من معمولاً این کار را انجام نمیدادم. تصمیم گرفتم با سرچ لاتین تجربه دیگر افراد را در سراسر دنیا مطالعه کرده و به یک جواب درست و منطقی برسم. یک مقاله در زمینه بررسی سطوح مختلف پرلیت را پیدا و مطالعه کردم و بصورت خلاصه در زیر بخشی از آن را برای شما بیان خواهم کرد.

پرلیت اصلا چی هست؟

اگر میخواهید بدونین پرلیت دقیقا چیه ، بهتون کوتاه و مختصر میگم:
پرلیت نوعی سنگ آتش فشانی است که دارای سیلیس و فلزات مهم دیگر است که کاربردهای مختلفی در صنایع دارد. به عنوان مثال درموارد زیر پرکاربرد است:

  • صنعت کشاورزی و پرورش گل و گیاه
  • گلخانه
  • ساختمان سازی و بتن
  • ریخته گری
  • فیلتراسیون

پرلیت بدلیل متخلخل بودن و حفره های زیاد ، نگهدارنده اکسیژن و آب است و باعث افزایش کیفیت خاک میشود بدین صورت که با نگهداری آب و اکسیژن در خود کمک به هوادهی و آب رسانی به خاک گردد و تغذیه گیاهان به خوبی صورت پذیرد.

 

چگونه پرلیت را تهیه کنیم؟

برای خرید پرلیت لازم نیست سفر زیادی کنید و مسیرهای طولانی را طی کنید! در همین سایت سبزواره به راحتی انواع بسته بندی های پرلیت وجود دارند که میتونین اونها را سفارش بدین. میتونین همین الان پرلیت دانه متوسط را ببینید و تهیه کنید.به همین راحتی. البته برای تهیه پرلیت های مختلف از نظر وزن و نوع بهتره با ما مشورت کنین تا بسته به نیازتون راهنمایی کنیم چی تهیه کنین.

 

خوب  حالا بریم سراغ سوال (آیا شستن پرلیت ضروری است؟) و با هم درموردش بیشتر بدونیم:

خرید اینترنتی گل

در پرلیت فلوراید وجود دارد!

شاید ندانید که فلوراید هرچند برای دندان های ما مفید است اما برای طیف زیادی از گیاهان سمی بوده و می‌تواند به آنها آسیب بزند. در یکی از گفتگوهایی که در انجمن گیاه دوستان دیدم شخصی اشاره کرده بود که پرلیت تمایل به نگهداری فلوراید دارد. اما سعی کردم در این مورد سرچ کنم و به راحتی این مورد را قبول نکنم. با یک جستجو به مقاله ای در سال 1996 که در بولتن تولید کنندگان گل و گیاه بود رسیدم. اگر دوست دارید میتوانید اصل مقاله با عنوان( آیا پرلیت در سمیت فلوراید محصولات گل‌کاری نقش دارد ) را نیز مطالعه کنید.
نتیجه مطالعه من چه بود؟ بله درست است! در پرلیت فلوراید وجود دارد اما جمله “تمایل به نگهداری فلوراید دارد” درست نبود!

خرید اینترنتی گل

مقدار فلوراید بسته به معادن متفاوت است!

در این بررسی از 5 منبع مختلف پرلیت تهیه شد که میزان فلوراید در پرلیت ها از 0.05 تا 0.83 PPM بود. البته طبق این تحقیق مشخص شد اگر در زنبق آسیایی که یکی از گیاهان حساس به فلوراید است پرلیت را تا 50% بستر استفاده کنند و میزان فلوراید به 1.7 PPM هم برسید مشکلی در گیاه مشخص نخواهد شد. حتی در این بررسی PH را تا 4.2 پایین آوردند زیرا در PH های پایین فلوراید کلسیم افزایش خواهد یافت. اما باز هم مشکلی مشاهده نشد.

خرید اینترنتی گل

فلوراید تا آبشویی به شدت کاهش پیدا می‌کند!

طبق این بررسی مشخص شد با دو تا سه مرتبه آبیاری سنگین میزان فلوراید بسیار کاهش می‌یابد. حتی اگر خاک دارای 50% پرلیت باشد با انجام آبیاری میزان فلوراید پایین می‌آید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که:

فلوراید در پرلیت وجود دارد اما با آبیاری بصورتی که آب از انتهای گلدان بیرون بزند همین میزان فلوراید که خطرناک نیست به نیم تا یک سوم کاهش پیدا خواهد کرد. پس شستشوی پرلیت می‌تواند خوب باشد اما ضروری نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه